Haber

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un kız kardeşi ABD’ye ‘gangster’ dedi

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo-jong, ABD’yi bir “gangster”e benzeterek, ülkesinin bir “gangster” girişimini kınayarak, egemenlik haklarını ve çıkarlarını savunmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını söyledi. uydu.

Kuzey Kore’nin dün yörüngeye keşif uydusu gönderme girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Kuzey Kore, ABD ve müttefiklerini eleştiren bir açıklama yaptı. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un kız kardeşi ve Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi Başkan Yardımcısı Kim Yo-jong, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Adam Hodge’un tüm ülkeleri kınamaya çağıran açıklamasına atıfta bulundu. Kuzey Kore, uydu fırlatma planı için. “Kuzey Kore’nin uydu fırlatması kınanacaksa, binlerce uydu fırlatan ABD ve diğer ülkeler de kınanmalı. Bu kendi kendiyle çelişmekten başka bir şey değil” dedi.

Balistik roket teknolojisinin kullanılmasını da yasaklayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) eleştiren Kim, Kuzey Kore’nin buna izin vermemesi mantığının “açıkça gangsterlik olduğunu, yanlış olduğunu ve ülkesinin tatbikat hakkını önemli ölçüde ihlal ettiğini” savundu. egemenlik.” Kim, “BMGK kararında ABD’deki gangster mantığının şart koşulmuş olması acınası bir durum” dedi ve ABD’yi “Kuzey Kore’nin bir balonla uzay yörüngesine uydu fırlatsa bile, Kuzey Kore’nin bir balonla uzay yörüngesine uydu fırlatacağını iddia edecek bir grup gangster” olarak tanımladı. yasa dışıdır ve tehdit edicidir.”

“Mücadeleye daha agresif devam edeceğiz”

Kimsenin ABD’ye belli bir devletin egemenliğine müdahale yetkisi vermediğini ifade eden Kim, “Bu vesileyle uluslararası toplumu ‘diplomasi kapısı’ masallarıyla kandırmaya çalışan ABD’yi uyarmak istiyoruz. ve ‘samimi müzakere’, bir kez daha net.” “Pyongyang rejiminin sonu”, “sistemin sonu” gibi ifadeler kullanan ABD ve müttefikleri ile diyalog peşinde koşmadıklarını söyleyen Kim, “Pyongyang rejiminin sonu olduğunu anlamaları için elimizden geleni yapacağız. Ülkemize yönelik düşmanca siyasetin devam etmesinden ve Kuzey Kore ile hesaplaşma arayışlarının ne kadar tehlikeli olmasından fayda görmeyeceğiz. Daha agresif bir tavırla üslubumuzu sürdüreceğiz” dedi.

Kim, Kuzey Kore’nin askeri keşif uydusunun yakın gelecekte doğru bir şekilde uzay yörüngesine gönderileceğini ve görevine başlayacağını da sözlerine ekledi.

Keşif uydusu fırlatma girişimi başarısız oldu

Kuzey Kore’nin askeri keşif uydusu “Malligyong-1″i yörüngeye göndermek amacıyla fırlattığı yeni “Chollima-1” roketi, ikinci kademe motorunun arızalanması nedeniyle Sarı Deniz’e düştü ve Pyongyang yönetimi, saldırıyı doğruladı. kaza, fırlatma denemesinin en kısa sürede tekrarlanacağını duyurdu. Kuzey Kore’nin bu girişimi başta Japonya, Güney Kore ve ABD olmak üzere uluslararası kamuoyunun tepkisini çekti. – PYONGYANG

habercobanlar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu