Ekonomi

Yellen, Dünya Bankası’nın yeni Başkanı Banga ile görüştü

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Yellen, bakanlıkta gerçekleştirdiği görüşmede Banga’nın başkanlığını sıcak karşıladı.

Yellen, çok taraflı kalkınma bankalarının evriminde kaydedilen güçlü ilerlemeyi ilerletmek için Banga ile yakın çalışmaya devam etme isteğini iletirken, ortak küresel kalkınma hedefleri için seferber edilen özel sermayenin ölçüsünün uyumlu hale getirilmesi ve artırılması ve işletme modelinin rafine edilmesi gibi konularda Banga’ya değindi. .

Dünya Bankası’nın diğer kalkınma bankalarıyla daha yakın çalışmasının değerine ve Rusya-Ukrayna Savaşı’nın şiddetlendirdiği küresel makroekonomik ters rüzgarlara işaret eden Yellen, bu krizler sürerken Banka’nın en yoksul üye ülkeleri desteklemesi gerektiğini vurguladı.

İçinde bulunduğumuz dönemde değerli küresel zorluklar ve fırsatlar olduğuna işaret eden Yellen, Banga’nın deneyimli liderliğini ve kanıtlanmış yönetim becerilerini bu dönemde Dünya Bankası yönetiminde görmeyi sabırsızlıkla beklediğinin altını çizdi.

Geçen ayın başlarında, Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu ABD’li aday Ajay Banga’yı bankanın 14. lideri olarak seçti. 5 yıllık bir dönem için seçilen Banga, görevine yarın başlayacak.

narmanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu