Haber

Deprem bölgesinden 25 kedi Bitlis’e getirildi

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen illerden 25 kedi Bitlis’in Tatvan ilçesine getirildi.

Tatvan Belediyesi ve Gönüllü Veteriner Hekim ve Teknisyenler Derneği’nin desteğiyle yaralı kedilerin tedavisi Belediye Sokak Hayvanları Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yapılacak.

Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Veteriner Hekim Efe Yürek, depremlerin ardından Malatya’ya gittiklerini ve arama kurtarma çalışmalarına takviye kuvvetler eklediklerini söyledi.

İlçeye getirdikleri kedilerden bazılarının tedavilerinin devam ettiğini belirten Yürek, obur kedilerin durumlarının yeterli olduğunu ve kısa sürede sahipleneceklerini bildirdi.

Belediye Veteriner Teknisyeni Ömer Atış da merkezde kedilerin tedavi ve bakımlarının devam edeceğini belirtti.

Dernek ve belediye bünyesinde gönüllü veteriner hekimler olarak afet bölgesindeki yerleşim yerlerini ziyaret ederek hem vatandaşlara hem de hayvanlara yardımda bulunduklarını belirten Atış, şunları kaydetti:

“Orada bulduğumuz hayvanları kurtardık. Afet bölgesinin her yerinde Türkiye Veteriner Hekimler Birliği koordinasyonunda gönüllü veterinerler var. Her çalışma alanında en az 9-10 doktor arkadaşımız kesintisiz çalışıyor. Enkazdan çıkan hayvanlar ise temizleniyor. ilk müdahaleden sonra genel sağlık durumlarına göre farklı merkezlere veya huzurevlerine yönlendirildiler.Saygılar sayesinde özel klinikler kapılarını açtı ve veteriner hekimleri de destek veriyor.25 kedi ve 2-3 yaralı köpeği aldık. Yaralı köpekleri Van Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunu üstlendiği Malatya’daki huzurevine teslim ettik. Oradaki istekli veteriner hekim, “Doktor arkadaşlarımızla tedavileri sürüyor. Gönüllüler ve vatandaşlar bu canlar için evlerini açtı. Bazıları onları sahiplenecek ve bazıları onlarla ilgilenecek.”

habermenemen.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu