Haber

Sındırgılı gençler bayram öncesi mezarlığı ziyaret etti

Sındırgı Belediyesi Eğitim Merkezi’nde sınavlara hazırlık eğitimi verilen öğrenciler, Ramazan Bayramı öncesi mezarlığı ziyaret etti.

Balıkesir’in Sındırgı ilçesindeki merkezde, ders ve sınavlara hazırlık müfredatlarının yanı sıra gelenek ve görenekleri öne çıkaran etkinlikler düzenleniyor.

Ramazan ayı boyunca çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Bu ayda Kur’an-ı Kerim ezberlemek isteyen gençler.

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, ilçe mezarlığındaki şehitlikleri ve Lider Dede Türbesi’ni ziyaret eden gençlere eşlik etti.

Kuvayimiliye kahramanlarından İbrahim Ethem Akıncı, eski mezar taşları ve Rehber Dede hakkında gençlere bilgi verildi.

Başkan Yavaş yaptığı açıklamada, ülkeyi zirveye taşıyacak başarılı, ahlaklı gençler yetiştirmeyi hedeflediklerini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Sındırgı’da üniversiteye ve LGS’ye hazırlanan 260’a yakın öğrencimiz var. 1300’lerde bölgeyi İslamlaştırmak için buraya gelen İbrahim Ethem Akıncı gibi Kuvayimilliye liderimiz Dede Kılavuz’u ziyaret ettiler. 1903 yılında tütün meselesinden dolayı şehit oldu.Merhum Kaymakam Kamil Efe’nin kabrini ziyaret ettiler.Yani bu mezarlıkta sahipsiz kalan yüzlerce kişinin en değerlisinin hayat hikâyesini fiilen dinlediler.Fatiha okuduk. ruhlarına da.”

Ziyaretin ardından “Gençlik İftarı” gerçekleştirildi.

mazgirthaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu