Haber

Avrupa Birliği’nden İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne destek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ‘Yeşil ve Karbon Nötr Bina Dönüşüm Rehberi-İstanbul Modeli’ projesi, Avrupa Birliği’nden (AB) iki yıl süreyle hibe ve teknik destek almaya hak kazandı. Programa başvuran 33 ülkeden 159 şehir arasından 53 pilot şehir seçildi. Türkiye’de projesi onaylanan tek şehir İstanbul oldu.

İBB’den yapılan açıklamaya göre, AB Şehirler Misyonu’nun Kasım 2022’de Pilot Şehirler Programı çağrısına İBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı İklim Değişikliği Şubesi başvurdu. İstanbul Modeli (Build4GreenIST)’ projesi. Seçilen pilot şehirlerden biri olan İstanbul, 2 yıl süreyle teknik ve mali destek almaya hak kazandı. Türkiye’den seçilen tek pilot şehir İstanbul oldu.

YEŞİL VE KARBON NÖTR BİNA DÖNÜŞÜMÜ

“Yeşil ve Karbon Nötr Bina Dönüşüm Rehberi” projesi ile şehirdeki binaların sabit güç kullanımının daha verimli hale getirilmesi amaçlanıyor. Proje kapsamında kentteki eski ve riskli yapı stoğu kentsel dönüşüm kapsamında yenilenirken, aynı zamanda bu yapıların yeşil ve karbon nötr olması konusunda da bir kılavuz niteliğindedir. Seçilecek pilot bölgedeki konutlarda sensörler vasıtasıyla güç tüketimi izlenecek, belirlenen yol haritası ve bilgiler ışığında gücün verimli kullanılması adına davranış değişikliği sağlayacak çalışmalar yapılacaktır.

AB Pilot Şehirler programı kapsamında seçilen 53 pilot şehre, projeleri için toplam 32 milyon avro fon sağlanacak.

sultangazi-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu